W dzisiejszych czasach postępująca cyfryzacja dotyka prawie każdej dziedziny naszego życia. Mogło nam się wydawać, że przeniesienie bankowości do Internetu to nowa epoka. Jednak okazuje się, że poniekąd byliśmy w błędzie. Pojawienie się oraz znaczna popularyzacja alternatywnych form płatności popchnęło rozwój jeszcze dalej w tym kierunku. Zatem popatrzmy i przeanalizujmy jak działają kryptowaluty.
Kryptowaluty – co się pod nimi kryje?
Kryptowaluty to alternatywne, wirtualne środki płatnicze, mające stanowić zamiennik dla tradycyjnych pieniędzy. Dzięki temu ich wartość ma być niezależna od takich czynników jak choćby światowy kryzys. Zostały stworzone w zdecentralizowany sposób. To znaczy, że nie mają centralnego punktu, w którym gromadzone są informacje, lecz poszczególne elementy sieci są od siebie niezależne.
Podstawą działania kryptowalut jest struktura łańcuchów bloków, po angielsku nazywana blockchain. Jest to jednokierunkowy łańcuch, który nie pozwala na modyfikację żadnego ogniwa. Każda kolejna transakcja zawiera zakodowaną informację, która następnie dołączana jest do pozostałych ogniw.
Proces szyfrowania algorytmem kryptograficznym jest skomplikowany i wymaga dużej mocy obliczeniowej. Proces zapisywania transakcji i jej kodowania nazywa się „kopaniem”.
Dzięki takiej strukturze zaszyfrowana informacja jest niemodyfikowalna i unikatowa. Oznacza to, że właścicielem danej jednostki waluty może być wyłącznie jeden użytkownik i dopóki nie dokona żadnej transakcji, jego środki są bezpiecznie zmagazynowane w portfelu.
Kryptowaluty – skąd wahania cen?
Na kryptowaluty można popatrzeć jak na każde inne dobro czy towar. Tak samo jak zmieniają się ceny mąki, paliwa czy nieruchomości, tak samo zmiany rynkowe działają na waluty i – co za tym idzie – kryptowaluty. Sam proces wyceny wygląda następująco: cena to nic innego jak liczba jednostek dobra, które kupujący jest gotów wymienić za uzyskanie innego dobra, które sprzedający zgadza się zbyć po tej cenie. Nie jest to zatem sztywna wartość, lecz zależy głównie od oceny sytuacji, realnej wartości kryptowaluty i personalnej oceny kupującego i sprzedającego.
Wahania cen kryptowalut zwykle są dużo większe niż na przykład akcji. Świadczy to o większym ryzyku, na jakie godzi się każdy wchodzący na ten rynek inwestor. Możesz wiele zyskać, ale i wiele stracić. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze przemyśl swój wybór.
Jak kupić kryptowalutę?
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kryptowalut, z których każda rządzi się nieco innymi prawami i inaczej reaguje na zmiany rynkowe. Szeroki dostęp do nich znajdziesz na giełdach kryptowalut, takich jak Binance czy Zonda.
Kryptowaluty możesz kupić bezpośrednio na giełdzie lub za pomocą platform inwestycyjnych, takich jak Revolut. Jest to prosty i wygodny sposób na zakup również innych aktywów, na przykład akcji, surowców czy metali.