Współczesny internet i dostępne obecnie technologie dostarczają początkującemu inwestorowi rozbudowany wachlarz możliwości na rozpoczęcie swojej przygody w obrocie akcjami.

Istnieje bogactwo dostępnych materiałów edukacyjnych w postaci książek, artykułów, filmów edukacyjnych, podcastów i innych. Istnieje także wiele łatwo dostępnych opcji na rozpoczęcie swojej przygody na giełdzie. Głównym problemem zdaje się nie być brak możliwości, a paradoks wyboru właściwej dla siebie drogi wśród ogromu konkurujących ze sobą ofert i informacji.

Obrót akcjami dla początkujących

Pomocą może być w takim przypadku odpowiedzenie sobie na kilka podstawowych pytań:

Jakie są moje cele?

Istnieje wiele czynników które mogą wpływać na strategię inwestycyjną. Dla przykładu, osoba chcąca inwestować długoterminowo i nie angażująca się w zarządzaniu swoimi pozycjami na porządku dziennym, ma inne priorytety od osoby chcącej uprawiać tzw. “Daytrading”, czyli strategię otwierania i zamykania pozycji w tym samym dniu.

Jaki kapitał jestem w stanie przeznaczyć?

Istnieje maksyma w świecie inwestycji która brzmi “inwestuj tyle, ile możesz stracić”. Jej sens jest oczywisty, inwestor nie powinien obracać pieniędzmi niezbędnymi do codziennego życia. Wartość tej maksymy jednak tkwi w tym, że przypomina o nieprzewidywalności giełdy i nieodłącznym ryzyku inwestowania na niej. Każdy inwestor powinien być w pełni świadomy ryzyka jakiego się podejmuje i być przygotowany na to że nie zawsze wszystko pójdzie po jego myśli.

Jaka jest moja tolerancja na ryzyko?

Inwestor powinien być w pełni świadomy swojej tolerancji na ryzyko. Obrót akcjami potrafi być stresujący, szczególnie w sytuacjach kiedy widzimy że wartość naszego portfolio spada. W takich chwilach warto zachować zimną krew i nie podejmować decyzji motywowanych emocjami. Istnieją mniej i bardziej ryzykowne strategie inwestycyjne, a także możliwości zabezpieczania się przed ryzykiem. Jako inwestorzy powinniśmy być świadomi dostępnych opcji i umieć dobrać taki poziom ryzyka, który nam odpowiada.

Po dokonaniu jasnej oceny powyższych kwestii, jesteśmy bliżej wyboru odpowiedniej dla nas ścieżki.

Osoby szukające możliwości większego zaangażowania się i obrotem akcji na porządku dziennym, powinny szukać platformy, który im to umożliwi. Osoby którym nie są potrzebne bardziej zaawansowane narzędzia, mogą skorzystać z oferty platformy z uproszczonym interfejsem. Jeżeli dysponujemy znacznymi zasobami które chcemy przeznaczyć na obrót akcjami, możemy też skorzystać z usług makler, lub doradcy finansowego który mając na uwadze nasze priorytety, pomoże nam dobrać odpowiednią strategię inwestycyjną.

początkujący inwestor

Powinniśmy być też świadomi kosztów każdej z tych strategii. Różne platformy mają różne koszty dostępu. Warto też wiedzieć jaką prowizję platforma pobiera. Zdecydowanie najdroższą opcją jest zaangażowanie doradcy, dlatego jest ona raczej odpowiednia dla osób dysponujących znacznymi zasobami.

Ważną sprawą jest też kwestia podatków. Początkujący inwestor powinien się zaznajomić z obowiązującym prawem podatkowym i z kosztami powiązanymi. Nieraz platformy ułatwiają kwestie podatkowe automatycznie przesyłając odpowiednie dane, lub są w stanie wyeksportować wszelkie istotne dane potrzebne do księgowości.